به گزارش خبرنگار هرمزخبر، علیرضا رزم‌حسینی صبح دوشنبه در همایش توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان در تالار خیام دانشگاه ولی عصر (عج) اظهار داشت: استان کرمان میزبان وزرا و رؤسای دانشگاه‌های ایران و افغانستان است و این همایش پیشگام، حرکت خوبی در راستای تقویت روابط این دو کشور شده است.
وی افزود: متاسفانه در ۵۰ سال اخیر به دلیل مشکلات ایجاد شده در افغانستان، ایران میزبان برادران دینی و انسانی خود از این کشور شد و استان کرمان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، هم اکنون پذیرای پذیرای تعداد قابل توجهی از افغانستانی‌ها است.
رزم حسینی عنوان کرد: هم‌اکنون ۳۰۰ هزار نفر افغانستانی در این استان زندگی و حدود ۳۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس ما تحصیل می‌کنند و فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار برادران افغانستانی ما است.
استاندار کرمان به ارائه خدمات بهداشتی، فرهنگی، اشتغال و … به افراد افغانستانی اشاره و بیان کرد: این ارائه خدمات را قطعا براساس وظیفه ایرانی و اسلامی خود به ملت افغانستان انجام می دهیم که امیدوارم در آینده نزدیک و با بهبود اوضاع این کشور، شاهد بهره برداری ایرانیان از ظرفیت های اقتصادی افغانستان باشیم.
رزم حسینی ادامه داد: اگر وضعیت افغانستان روز به روز بهتر شود، ایران می‌تواند، منافع بیشتری از مناسبات اقتصادی و فرهنگی و علمی ببرد، امیدواریم از این پذیرایی که از افغانستانی‌ها در استان کرمان می‌کنیم در آینده نزدیک ثمراتی نصیب ما شود.
وی ابراز داشت: همبستگی ملت ها در این است که روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی بین خود را ارتقا دهند و همین امر سبب افزایش دوستی بین کشورها خواهد شد.
استاندار کرمان تصریح کرد: رفسنجان موقعیت خوبی برای تجار افغانستانی است، همان‌طور که چینی‌ها از هزاران کیلومتر در شرق آسیا در این منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند، تجار افغانستانی هم در اینجا حضور پیدا کنند که حداقل هموطنان خود را که در این استان هستند، مشغول کار کرده و هم بتوانند، منافعی ببرند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *