به گزارش هرمزخبر، محمد دهقان صبح دوشنبه در همایش توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با حضور وزیر علوم و وزیر تحصیلات عالیه افغانستان اظهار داشت: بعد از ماه‌ها تلاش این همایش شکل گرفت، اما نظر ما از روز اول برگزاری همایش علمی و تجاری بود که در بخش تجاری آن موفق نشدیم، میزبان مسئولان دو کشور باشیم.
وی با بیان اینکه قابلیت‌های بسیار زیادی در منطقه ما و افغانستان وجود دارد، تصریح کرد: می‌توانیم در راستای منافع دو طرف از این قابلیتها استفاده کنیم، بسیاری از این منابع مسکوت مانده و لازم است، مسئولان دو طرف با هم تبادل داشته باشند و از آن استفاده کنند.
وی به تبادلات علمی دو کشور اشاره و تصریح کرد: ما می‌توانیم، ارتباطات علمی با افغانستان داشته باشیم و با این همایش مطلعی برای این ارتباطات ایجاد کنیم.
رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان تصریح کرد: اگر مقام وزارت بپذیرند، امروز سوم اردیبهشت را به نام روز «علم ایران و افغانستان» نامگذاری کنیم، علاوه بر اینکه مانند این همایش را سال بعد در افغانستان داشته باشیم و هر سال پیگیری شود که تفاهمنامه‌هایی نوشته می‌شود، کنترل و اجرایی شود.
دهقان به موقعیت افغانستان اشاره و اظهار داشت: افغانستان به دلیل موقعیتی که دارد برای تجارت می‌توان از آن استفاده کرد و نکات حائز اهمیت دیگری است که مسئولان می‌توانند برای آن برنامه‌ریزی کنند.
وی ابراز داشت: ما از ۳۰۰ میلیارد دلار تبادلات بین کشورهای همسایه تنها در چهار درصد سهیم هستیم که می‌توانیم، این سهم را قوی‌تر کنیم.
وی گفت: امیدواریم، این همایش به اهداف خود نزدیک شود و بتوانیم، ارتباط قوی‌تری بین کشورهای همسایه برقرار کنیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *