به گزارش خبرنگار هرمزخبر، نجیب‌الله خواجه عمری ظهر دوشنبه در همایش توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در رفسنجان اظهار داشت: هرچند که ایران و افغانستان به عنوان دو همسایه و دو دوست مشترکات زیادی دارند اما برگزاری چنین نشست‌هایی با سرآمدان علمی و فرهنگی دو کشور زمینه گسترش روابط بین دو کشور در ابعاد فرهنگی و علمی بیشتر را ایجاد می‌کند.
وی افزود: طبیعی است برگزاری چنین نشست هایی به معنی اهتمام ورزی و مواجهه متخصصانه با مسائل دو کشور است و در پرتو چنین نشست‌هایی است که زمینه شکوفایی استعدادهای درخشان دو کشور نمایان می‌شود.
وی بیان داشت: همه به خوبی می دانیم که در شرایط کنونی عامل تعیین کننده در پیشرفت کشورها نحوه مواجهه آنها با مسائل و میزان برخورداری آنها از نیروی انسانی متخصص و تقویت ارتباطات فرامرزی در ابعاد علمی و اقتصادی است که خوشبختانه ایران و افغانستان با برگزاری چنین نشست هایی این روند را تقویت می کنند.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان تأکید کرد: برگزاری چنین نشست هایی میان دو کشور به معنای اهتمام ورزیدن به دانش و توسعه ای است که کانون آن دانشگاههای دو کشور است، وجود دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در دو کشور و به رسمیت شناختن ظرفیتهای خلاق و مبتکرانه آنها در امر توسعه دو کشور کلیدی ترین اقدام است که می تواند روند توسعه دو کشور را در دو طرف مرز متفاوت از گذشته کند.
خواجه عمری به تحولات علمی و فرآیندهای جاری در جهان اشاره و تصریح کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تنها نوش دارویی هستند که می توانند رنج‌های توسعه نیافتدگی را جبران می‌کنند لذا باید از دستاوردهای دانشگاه های دو کشور در راستای توسعه استفاده کرد.
وزیر تحصیلات عالیه افغانستان ابراز داشت: تجارب آزموده شده در جهان نشان می دهد که همکاریهای اقتصادی بین کشورها بیش از آنکه معطوف به منابع طبیعی و ظرفیتهای صنعتی باشد به زبان مشترک و پویایی آموزش عالی کشور بستگی دارد و خوشبختانه نظام تحصیلات عالی افغانستان در محور توجه رهبران حکومت قرار دارد و اکنون وزارت تحصیلات عالی افغانستان قابلیت برقراری ارتباطات علمی و بازرگانی را با کشورهای منطقه و جهان دارد.
خواجه عمری با تأکید بر اینکه وزارت تحصیلات عالیه افغانستان آمادگی دارد همکاری علمی بین کشورهای منطقه و جهان را ایجاد و تقویت کند، تصریح کرد: خوشبختانه برگزاری همایش روابط بازرگانی و علمی ایران و افغانستان در رفسنجان این فرصت را برای مدیران آموزش عالی دو کشور فراهم کرده تا پیرامون گسترش همکاری های علمی دو کشور صحبت شود و گفت‌وگو بین ایران و افغانستان برای توسعه علمی و روابط بازرگانی میان نهادهای دو کشور ایجاد شود.
وی عنوان داشت: پیام وزارت تحصیلات عالیه افغانستان در راستای تقویت همکاریهای علمی و بازرگانی پیام همدلی، توسعه روابط دوستانه با حفظ ارزشها و منافع مشترک است. پایه‌های اصلی توسعه علمی، اقتصادی و سیاسی در درون دانشگاه‌های دو کشور گذاشته خواهد شد که با داشتن فرهنگ، ارزرشهای مشترک این پایه ها به سهولت گذاشته خواهند شد و برای تقویت این پایه های همکاری گردهم آمده‌ایم.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان از همکاریهای ایران با نظام تحصیلات عالی افغانستان طی سالهای متمادی قدردانی کرد و با ابراز امیدواری از اینکه این روابط ادامه و گسترش یابد، افزود: برگزاری همایش روابط بازرگانی و علمی ایران و افغانستان فرصت عالی را برای مدیران بازرگانی و علمی فراهم کرده تا به صورت دقیق در راستای گسترش همکاریهای دو کشور بحث و تبادل نظر کنند.
خواجه عمری تصریح کرد: رسالت دانشگاهیان دو کشور می طلبد تا با درک منافع مشترک دو کشور تسهیلات و فرصتهای لازم را برای گسترش همکاریهای علمی و بازرگانی دو کشور تعریف کنند. لذا لازم فصل جدید همکاریها از سوی دانشگاهها و متخصصین دو کشور باز شود و در این زمینه برنامه ریزی دقیق صورت گیرد تا از ظرفیت دو کشور استفاده شود.
وی اضافه کرد: حضور دانشجویان افغانستان در ایران نماد همکاری و همدلی دو کشور است و انتظار دارم دانشجویان ما به عنوان سفیر فرهنگی به کشور خود برگردند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *