به گزارش هرمزخبر، دکتر احمد جمالی‌زاده بعدازظهر امروز دوم اردیبهشت ماه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت اظهار کرد: درصدی از ارتقای سلامت جامعه به عهده وزارت بهداشت است اما در ارتقای سطح سلامت جامعه که خیلی هم مهم است همه افراد جامعه، ادارات و دستگاه‌ها و رسانه ها مسئول هستند.
وی شایع‌ترین علت مرگ و میرها را بیماری‌های قلبی عروقی برشمرد و افزود: تغذیه، کم‌تحرکمی، آلودگی زیست‌محیطی استرس‌ها و عوامل روحی روانی و بیماری‌های دیابت و افزایش وزن و چاقی در این بیماریها موثر است و باید اطلاع رسانی و آموزش داده شود.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان کرد: در رفسنجان میزان چاقی بالای ۱۸ سال و از متوسط کشوری فوق‌العاده بالاتر است در الگوی تغذیه‌ای وضعیت خوبی نداریم و از متوسط کشوری وضعیت‌مان بدتر است.
جمالی زاده سرطان‌ها را دومین علت مرگ در رفسنجان دانست و گفت: سال گذشته یک‌هزار و ۱۶۹ مورد مرگ داشتیم که بالغ بر ۴۰ درصد موارد عوامل قلبی عروقی، ۲۰ درصد سرطان‌ها و تصادفات در مرحله سوم قرار دارند. تغذیه، رفتار و سبک زندگی در سرطان‌ها اثرگذار است و تصادفات و حوادث هم به نوعی به رفتار مردم برمی‌گردد.
وی تأکید کرد: دستگاه‌های متولی تولید غذا، واردات برخی موادغذایی، دستگاه‌های متولی آلودگی هوا و سایر دستگاه‌ها باید نقش خود را در حوزه سلامت ایفا کنند و اگر صرفاً یک دستگاه بخواهد این کار را انجام دهد امکان آن نه تنها در کشور بلکه در هیچ جای دنیا وجود ندارد. زمانی جامعه سالم داریم که هر کس ورود کند و وظیفه خود را انجام دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان به مرگ مرد ۵۸ ساله در رفسنجان بر اثر هاری در سال جدید اشاره و با بیان اینکه مرگ این فرد بر اثر هاری تایید شده است، تصریح کرد: سال گذشته بر اثر حیوان گزیدگی بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ نفر به مرکز بهداشت شهرستان برای دریافت واکسن هاری مراجعه کردند و ۲۴ ساعته نیرو در شهرها و بخش‌های شهرستان گذاشتیم که برای واکسن افرادی که دچار حیوان‌گزیدگی شدند خدمات دهند.
جمالی زاده ادامه داد: اگر در برابر هاری اقدامات اولیه انجام شد، می‌توان از هاری پیشگیری کرد اما اگر فرد از ناحیه صورت، سر یا نزدیک مغز دچار زخم بر اثر گازگرفتگی حیوان هار شود علیرغم انجام اقدامات اولیه به هاری مبتلا می‌شود.
وی بیان کرد: سال گذشته وزارت بهداشت بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان برای واکسن هاری هزینه کرده که یک مرگ هاری در کشور اتفاق نیفتد و کل مرگ‌هایی که سال گذشته بر اثر هاری اتفاق افتاده به اندازه انگشتان یک دست است.
جمالی زاده ابراز داشت: در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۰۰ نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند ولی در کشور ما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰۰ نفر و در رفسنجان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۵۰ نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند.
وی تأکید: رسالت دستگاه‌های دیگر هم باید انجام شود تا کی باید سگ‌ها در شهر رها باشند و برای مردم مشکلات به وجود آورند اگر دستگاه‌ها به خوبی وسط نیایند هر چه وزارت بهداشت هزینه کند باز هم تا هدفی که می‌خواهیم فاصله داریم.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان اضافه کرد: در دو سال گذشته مرگ بر اثر بیماری هاری نداشتیم و از ابتدای سال در کشور دو مورد مرگ بر اثر هاری داشتیم که یک مورد در رفسنجان بوده است و از سال ۹۱ تاکنون، ۴ یا ۵ مورد مرگ ناشی از هاری در شهرستان رفسنجان داشته ایم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: هاری در بسیاری از کشورها تقریبا به صفر رسیده و کنترل شده و در کشور ما طبق تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی دادیم باید میزان هاری در چند سال آینده به صفر برسد.
جمالی زاده در ادامه اظهار داشت: در خصوص تاثیر آلایندگی مس روی سلامت افراد رفسنجانی تاکنون طرح جامع تحقیقاتی نشده است و اگر هم انجام شده ما اطلاعی نداریم و بزودی این کار انجام می شود و نتایج آن را خواهیم دید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه تاکنون برای ۳۳۵ هزار نفر در رفسنجان و انار پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است، عنوان کرد: از این تعداد ۳۰ هزار نفر غیرایرانی و ۳۰۵ هزار نفر ایرانی هستند. از این تعداد در سال گذشته ۷۰ درصد حداقل یک بار به مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت مراجعه کرده اند.جمالی زاده تصریح کرد: این تعداد، سال گذشته ۶۲۰ هزار نفر بار به مراکز بهداشتی شهرستان مراجعه کرده اند و ۳ میلیون و ۴۰۱ هزار خدمت دریافت کرده اند و از تمام گروههای سنی بوده اند.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳۹۶ هزار نفر بار در رفسنجان و انار توسط پزشکان عمومی ویزیت شده اند و تعداد آزمایشات در بهداشت ۴۵۳ هزار مورد بوده و ۵۳ هزار نفر خدمات دندانپزشکی که با تعرفه ۱۰۰ درصد بیمه ای بوده دریافت کرده اند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان با بیان اینکه در دندانپزشکی از نظر درصد خدمات به نسبت جمعیت رتبه نخست را داریم، یادآور شد: رفسنجان در بین ۵۶ دانشگاه کشور کمترین میزان نارضایتی را در مراجعه به مراکز بهداشتی داشته و این موضوع توسط وزارتخانه انجام شده و مستند است و در بین رضایتمندی مراجعین به مراکز بهداشتی جزو ۳ دانشگاه نخست کشور است.
جمالی زاده همچنین با اشاره به خدمات ارائه شده به اتباع، بیان کرد: واکسیناسیون فلج اطفال ۵۵۰۰ کودک زیر ۵ سال افاغنه، بررسی سلامت ۱۴۰۰ دانش آموز افغانستانی، واکسیناسیون هپاتیت به ۷۰۰۰ نفر از اتباع افغانستانی از جمله اقدامات صورت گرفته است ضمن اینکه سه مرکز بهداشتی درمانی در شهر رفسنجان اختصاصاً برای افاغنه خدمت رسانی می کنند و یکسری افاغنه در روستاها نیز به مراکز بهداشتی درمانی روستایی مراجعه می کنند.
وی همچنین از ثبت تولد ۶۳۰۳ نفر در سال گذشته در شهرستانهای رفسنجان و انار خبر داد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *