به گزارش هرمزخبر، علی اسماعیلی‌ندیمی بعدازظهر امروز دوم اردیبهشت ماه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت با اشاره به اینکه شعار امسال هفته سلامت “سلامت برای همه و در همه جا” است، اظهار کرد: مردمان در همه جای دنیا باید دسترسی به خدمات سلامت را داشته باشند و وظیفه دولت‌ها است که حداکثر خدمات پایه سلامت را فراهم کنند و در کشور ما خدمات پایه سلامت تقریبا پیشرفته و به شکل رایگان ارائه می‌شود.
وی افزود: سطوح بعدی خدمت یعنی سطوح دو و سه و خدمات درمانی هم بخش عمده آن در محدوده دانشگاه و استان در حال انجام است و نیاز است این خدمات در سطوح بالاتری انجام شود.
وی ادامه داد: در طرح تحول نظام سلامت یکی از اصلی‌ترین ایده‌ها گسترش عدالت در دسترسی مردم به خدمات سلامت و دیگری کاهش پرداختی از جیب مردم بود که حتما بخش‌هایی از این دو هدف اصلی برآورده شده است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بیان کرد: به تناسب افزایش سطح رفاه عمومی و اطلاعات مردم نیازمندی‌های مردم، نوع و کیفیت خدمات سلامت هم افزایش پیدا می‌کند،.
اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه سلامت امری بین‌بخشی است و همه کسانی که مسئولیت دارند باید بیایند و همکاری کنند، خاطرنشان کرد: تأمین سلامت مردم بخش کوچک آن در اختیار یک وزارتخانه یا یک ارگان است، بخش عمده‌ای از به کار بستن دستورات و روشهای افزایش سلامتی، به مردم برمی‌گردد و هرچه بتوانیم اطلاعات مفیدتری به مردم ارائه دهیم این انتقال اطلاعات وضعیت عمومی اطلاعات عمومی سلامت مردم را بالا می‌برد.
وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ۲۳ سال متوسط عمر جامعه ایرانی افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: از سال ۵۷ به این طرف به طور مداوم طول عمر مردم ایران افزایش پیدا کرده و متوسط طول عمر از ۵۲ سال به ۷۵ سال رسیده و اگر به بالاترین متوسط‌های طول عمر در دنیا مانند ژاپن نگاه کنیم به اختلاف هفت، هشت ساله می‌رسیم.
اسماعیلی‌ندیمی عنوان کرد: مردم باید متعهدانه و با فکر کافی در افزایش طول عمر و سطح سلامت خود کمک کنند و آنچه در سلامت مردم مؤثر است الان در خدمات درمانی و بیمارستان‌ها نیست بلکه عمده افزایش طول عمر مردم ناشی از اقدامات سطوح پایه سلامت است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان نقش کلیدی در افزایش سلامت را بر عهده خود مردم دانست و یادآور شد: هرچه سن و امید به زندگی مردم افزایش پیدا می‌کند هنجارهای زندگی مردم تغییر می‌کند مردم ما چاق‌تر شده‌اند و غذاهای پرچرب می‌خورند و زندگی‌ها کم‌تحرک تر شده است.
اسماعیلی‌ندیمی اظهار داشت: علی‌رغم اینکه توانستیم افزایش امید به زندگی داشته باشیم از این طرف ممکن است همراه با افزایش طول عمر ناتوانی هم افزایش یابد، انسانی که چاق است و دیابت دارد و یا فشار خون بالا دارد به انواع بیمای‌ها مبتلا می‌شود.
وی افزود: رفتارها تغییر قابل توجهی در روش زندگی و تغذیه مردم دارند مردم غذاهای غیرسالم می‌خورند به ویژه نسل جدید در معرض خطری بیشتری هستند چون بیشتر از فست‌فودها استفاده می کنند.
وی در این زمینه ادامه داد: اگر روی عوامل خطرساز کار کنیم به طور مثال انسان‌های کمتری سکته مغزی ‌کنند طول عمر را بیشتر کرده ایم. درمان سکته حاد قلبی بسیار گران قیمت است و در این زمینه باید مردم اطلاعات آنها بالاتر برود، بدترین حوادث ترافیکی مربوط به موتورسیکلت سواران است و خانواده باید رعایت کنند و وسیله نقلیه‌ای که خطرناک است در اختیار فرزندان خود قرار ندهند. در مسائل بهداشتی نیز همین گونه است وقتی که به عوامل خطر بی توجه باشیم باید در درمان هزینه زیادی را بدهیم.
اسماعیلی ندیمی در ادامه به نقش تاثیرگذار رسانه ها در ارتقای سلامت مردم اشاره و بیان کرد: سرطانها که بعد از بیماریهای قلبی و عروقی دومین علت مرگ و میر به شمار می روند بخش عمده ای از آن به این برمی گردد که افراد چه رژیم غذایی را انتخاب کنند و از مواد غذایی سرطانزا خودداری و پرهیز کنند.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در ادامه از کلنگ زنی بیمارستان خصوصی در رفسنجان خبر داد و گفت: یک بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی به نام ابن‌سینا توسط یک گروه از سرمایه‌داران رفسنجانی همراه با پزشکان که سرمایه‌گذاری کردند فردا کلنگ‌زنی می‌شود که در اختیار بخش خصوصی است.اسماعیلی ندیمی عنوان کرد: بیش از یک و نیم سال دنبال مجوزهای اولیه بودیم و چندین‌بار محل زمین آن جابه جا شد، زمینی در جوار پیست موتورسواری و شهربازی واقع است که این بیمارستان در آن احداث می‌شود.
وی گفت: تا سال ۱۴۰۴ تعداد ۸۳۰ تخت بیمارستانی در رفسنجان و انار نیاز داریم که ۱۵۰ تخت پیش‌بینی کردیم بخش خصوصی ایجاد کند و مابقی توسط دولت ایجاد شود.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در خصوص آخرین خبر درباره احداث بیمارستان چشم پزشکی توضیح داد: بیمارستان چشم‌پزشکی موقوفه علی‌اکبر شفیعی‌پور که املاک و باغ پسته اختصاصا برای چشم‌پزشکی وقف کرده و هیأتی از متوکلان هلال‌احمر دارد که سال گذشته نقشه‌های این بیمارستان در ۴ هزار متر مربع در سه طبقه اورژانس، آزمایشگاه چشم‌پزشکی، بخش‌های بیمارستان و اتاق عمل ایجاد شود که قرار بود کار با مشارکت علوم‌پزشکی و هلال‌احمر انجام شود یکسری اشکالاتی در سمت آنها ایجاد شده و تغییر و تحولاتی در هلال احمر رخ داده و این کار متوقف شده و در هفته گذشته به هلال احمر تذکر دادیم که اگر پای کار نیایند اورژانس بیمارستان را احداث می کنیم و تا پایان اردیبهشت به آنها زمان دادیم.
اسماعیلی ندیمی در پاسخ به سوالی درباره علت دقیق مرگ مادر باردار در سال گذشته، بیان کرد: در مورد مرگ خانم قلی‌زاده آخرین گزارش پزشکی قانونی را به خانواده‌اش اعلام کردیم که مرگ وی ناشی از آمبولی مایع آمینیوتیک بود و علت تأخیر در اعلام این خبر اقدامات و بررسی‌هایی است که از سوی پزشکی قانونی بوده است.
وی افزود: قبل از سال جدید مادر بارداری از چابهار به سمت یزد می‌رفت که دچار حادثه شده بود که ۱۱ پزشک متخصص در اورژانس و آی‌سی‌یو بالای سر وی بودند که نجات وی را رقم زدند و این مورد خستگی ما را برطرف کرد.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان تصریح کرد: سه برابر جمعیت یک منطقه در طول سال به ما مراجعه می‌کنند که درصد نارضایتی با توجه به این رقم البته وجود دارد و حتما اشکال در سیستم ما وجود دارد اما همواره در جلب رضایت مردم تلاش فراوان داریم.
اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: متأسفانه اولین باراندازی که از مهاجران غیرمجاز وارد استان می‌شود وارد بم شده و وارد رفسنجان می‌شود و تمام حوادث ترافیکی نقل و انتقال بر عهده ماست، در طول سال دانشگاه‌های علوم‌پزشکی رفسنجان، کرمان و بندرعباس بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان در بخش درمان هزینه کنیم تا خدمات به این اتباع ارائه شود.
وی در خصوص میزان آمار سزارین در سال گذشته در رفسنجان نیز گفت: سال گذشته ۴۹ درصد زایمان طبیعی و ۵۱ درصد زایمان سزارین داشتیم و پیش‌بینی این است سالانه یک تا یک و نیم درصد آمار زایمان طبیعی را بالا ببریم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *