به گزارش هرمزخبر، امام جمعه رفسنجان صبح امروز ۲۳ بهمن ماه در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) بیان داشت: همه این معنویات و خیرات و باقیات الصالحات در راستای اهداف اهل بیت (ع) است.
حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور افزود: مرحوم آیت الله هاشمیان در راستای موقوفات به دلیل اشرافی که داشتند قدم های زیادی برداشتند و کارهای بزرگی انجام دادند.
وی بیان داشت: به‌روز کردن و رسیدگی به اموالی که متعلق به موقوفات است از جمله عملکردهای اداره اوقاف است، گرچه تا نقطه مطلوب هنوز بسیار فاصله داریم، اما باید متولیان دقت خود را بالاتر ببرند تا اعتماد به وقف بیشتر شود و در نتیجه کارآمدی آن هم افزایش یابد.
حجت الاسلام رمضانی پور با بیان اینکه تقریبا عامه متولیان خوب عمل می کنند و دلسوز هستند، یادآور شد: مال وقف با مال خود تفاوت می کند؛ اگر انسان در مال وقف کوتاهی کند ضامن است و باید در دنیا و آخرت جوابگو باشد.
امام جمعه رفسنجان با اشاره به اینکه امروز موقوفه حاج شریف که به نام است و تاثیرات مفیدی دارد خاطرنشان کرد: در بحث موقوفه بازار حاج شریف باید تدبیرات لازم صورت بگیرد تا به ملکیت در بیاید و خوب مدیریت شود.
رمضانی پور تصریح کرد: افرادی هستند که از پرداخت اجاره‌بهای املاک وقفی می‌گریزند، اما بدانند که نماز در چنین املاکی حرام است، تفاوت وقف با ملک در این است که حق وقف را باید بپردازید تا مانند منزل ملکی باشد.
وی اظهار کرد: آنچه متعلق به این موقوفه است و واگذار شده به ویژه بازار زیر مسجد باید به‌گونه‌ای باشد که در شهر گرفتاری به وجود نیاید و تجمعی صورت نگیرد، همچنین حقی تضییع نشود.
رئیس شورای شهر رفسنجان نیز در این مراسم اظهار داشت: موقوفات در اسلام جایگاه ویژه ای دارند و در بسیاری از کشورها رونق اقتصادی کشور را رقم زده است، در ترکیه با وجود اینکه موقوفات این کشور از ما کمتر است باعث رونق اقتصادی آن کشور شده است.
حجت الاسلام علی هاشمیان افزود: متولی قبلی موقوفه مرحوم ابوی بنده آیت الله هاشمیان بود آن زمان مسجد حاج شریف کوچک بود و توسعه آن معنی و مفهوم داشت و در اقتصاد شهر تاثیرگذار بود و بیش از ۹۰ خانوار را مشغول به کار می کرد.
وی تصریح کرد: در دورانی که مرحوم آیت الله هاشمیان متولی موقوفات متعددی در استان بود یک ریال حق التولیه دریافت نکردند، وقتی موقوفات تحویل ایشان شد چیزی بیش از ۲۰۰ هکتار زمین پسته بود و زمانی که می خواست آنها را تحویل موقوفات بدهد بیش از هزار هکتار در مجموعه موقوفات بود.
رئیس شورای شهر رفسنجان با بیان اینکه مال موقوفه بسیار مال حساس و مهم است، خاطرنشان کرد: کسانی که در امور موقوفه شرکت می کنند بسیار حساس است و کسانی که وقف کردند آنقدر نیت پاک داشته اند که همین نیت پاک دامن کسانی که بخواهد وقف را آلوده کنند را خواهد گرفت.
هاشمیان با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم که موقوفات را احیا کنیم، اظهار کرد: رعایت مصالح و صلاح وقف خیلی مهم است و از اموری است که می تواند انسان را بهشتی یا دوزخی کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *