به گزارش هرمزخبر احمد محمدی انارکی پیش از ظهر امروز در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن در میدان شهدای رفسنجان با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل(ره) و شهدای انقلاب اسلامی، اظهار کرد: یاد یار همراه رهبری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و مبارزین انقلابی رفسنجان از جمله آیت الله هاشمیان، حاج شیخ عباس پورمحمدی و سید احمد خراسانی و همه شهدای انقلاب شهرستان رفسنجان را گرامی می داریم.

وی با قدردانی از حضور پرشور مردم رفسنجان در راهپیمایی امسال، بیان داشت: در رفسنجان حضور مردم پرشورتر و متفاوت تر از هر سال بود مردم با این حضور نشان دادند با وجود برخی بداخلاقی ها و فتنه گری هایی که در کنار تقاضای بحق مردم ایجاد شد خط مردم از این فتنه گران جدا است و امیدواریم بتوانیم این وحدت را در شهرستان حفظ کنیم.
زیرساخت قابل توجهی در رفسنجان ایجاد نشده است
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه باید دست به دست یکدیگر شهر و کشور خود را بسازیم، خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر کدام زیر ساختی در ۱۵ سال گذشته ایجاد کردیم که بتوانیم افتتاح در خور توجهی در رفسنجان داشته باشیم؟ در مس سرچشمه ۳۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در سه چهار سال گذشته صورت گرفت که اخیراً با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.
انارکی محمدی افزود: توقع ما این است در شهرستانی که نام «برخوردار» با خود همراه دارد امروز زیرساختهایی داشته باشد که کارخانه های آن کلید بخورد، کارخانه که یک شبه ایجاد نمی شود.
وی ادامه داد: سالهای سال برداشت پسته در رفسنجان داشتیم و امروز خشکسالی مشکل ایجاد کرده و مردم نیز توقع ایجاد شغل دارند که قطعاً درست است اما این مشکل نه به این دولت و نه به دولت قبل مربوط است، همه دولتها باید برنامه ریزی می کردند و آمایش می گذاشتند.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه در شهرستان رفسنجان کمتر به موضوعی غیر از پسته در سالهای اخیر توجه شده است، تأکید کرد: مسئولین شهرستان دست به دست هم داده اند تا اقدامی خوب برای مردم شهرستان داشته باشیم که راضی کننده باشد، در بحث اشتغال که دغدغه همه است شرمنده مردم هستیم.
انارکی محمدی عنوان کرد: با برنامه راهبردی که در حفظ زیرساختهای فعلی و توسعه زیرساختهای آینده برای توسعه پایدار داریم، مجلس نیز برای اشتغال روستایی مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده که بتوانیم این اشتغال را راه اندازی کنیم.
تکمیل جاده نوق- بافق در آینده نزدیک
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه به گزارش عملکرد دو ساله خود پرداخت و گفت: رفسنجان تنها یک واحد برق داشت که با پیگیری هایی که انجام دادیم واحد یک منطقه از شهر جدا شد و در حال حاضر دو منطقه برق در شهرستان رفسنجان داریم و امیدواریم برق خود شهر را در دو منطقه داشته باشیم.
انارکی محمدی بیان کرد: در ورودی بسیاری از روستاها که باعث تصادفات زیادی می شد روشنایی ایجاد شد، در بحث انرژی های نو سرمایه گذاری های خوبی در منطقه بین رفسنجان و انار و منطقه ویژه انجام شده است.
وی به مشکلات مردم در پلاک ۲۰۹۴ اشاره و بیان کرد: مردم بی جهت در این معضل گرفتار شده اند و در ساخت و ساز خود دچار مشکل شده اند و هیچکس پاسخگوی زمینی که سالهای سال در اختیاز مردم بوده نیست این مشکل به سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۳ برمی گردد که یک پلاک را دو بار ثبت دادند و دو گروه ثبت دادند و امروز این مشکل ایجاد شده که این مشکل در حال پیگیری است.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس راههای مواصلاتی رفسنجان را یکی از پرخطرترین راههای استان کرمان برشمرد و عنوان کرد: جاده نوق به رفسنجان دومین جاده حادثه خیز استان است و سالانه ۱۸ نفر در این مسیر جان خود را از دست می دهند که بعد از سالهای سال در ردیف بودجه قرار گرفته و در سایت مناقصات کشور برای انتخاب پیمانکار قرار گرفته است.
انارکی محمدی تصریح کرد: با احداث جاده نوق به بافق مسیر رفسنجان به بافق ۲۱۰ کیلومتر نزدیک تر می شود و بزودی این جاده تکمیل خواهد شد که این مسیر می تواند به جاده مشهد و بزرگراه بندرعباس متصل شود.
وی با اشاره به جاده داوران، ابراز داشت: این جاده یکی از محورهای مشکل ساز شهرستان است به نحوی در برخی جاها بیش از ۲ متر و نیم ارتفاع شانه جاده است که در بسیاری از جاده ها شیروانی می شوند و برابر پل ها خاکریزی شده و در حال انجام است.
راه اندازی مرز هوایی رفسنجان

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: روستاهای خنامان، ارجاسب، گلوسالار، چاروک روستاهایی بودند که گازرسانی به آنها انجام نشده بود که خدا را شکر اکنون فقط به یک روستا گازرسانی نشده که تا پایان سال انجام می شود همچنین روستای راویز نیز کار آن شروع شده و در حال حاضر روستایی در شهرستان نداریم که برق رسانی نشده باشد.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به کابل کشی به طول ۳۵ کیلومتر در فرودگاه و نصب چراغهای برق را در این مکان، یادآور شد: ۲۸ کیلومتر فیبر نوری از رفسنجان تا فرودگاه کشیده شده که با این اقدامات مرز هوایی شهرستان راه اندازی شده و امیدواریم بتوانیم پروازهای خروجی به سایر کشورها را از اینجا انجام دهیم.
انارکی محمدی با اشاره به کمکهای مس به بخش بهداشت و درمان شهرستان بیان کرد: امروز مبالغ خوبی را مس برای بیمارستان رفسنجان جدا از بودجه های دولتی اختصاص می دهد و ماهیانه نیز مبلغی برای درمان و کمک بیمارستان داده می شود.
وی در ادامه گفت: ۹ سال بود که فرهنگیان رفسنجانی در جنوب کشور خدمت می کردند که از سال گذشته و با پیگیری های زیادی که داشتیم این افراد که تعداد آنها به ۳۰۰ نفر می رسد به شهرستانهای رفسنجان و انار منتقل شدند.
وی با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت با دانشگاه، عنوان داشت: یکی از رشته هایی که در آینده مدنظر داریم در شهرستان ایجاد شود رشته هوانوردی است که بتوانیم داشته باشیم و از ظرفیتهای دانشگاهها استفاده کنیم. دانشگاه پیام نور رفسنجان در یکسال گذشته تمام نواقص خود را برطرف کرده و رقم خوبی برای دانشگاه پیام نور رفسنجان و انار در نظر گرفته شد.
کلنگ زنی پلی کلینیک تامین اجتماعی رفسنجان در آینده نزدیک
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی موضوع آب را یکی از مسائل اساسی شهرستان رفسنجان دانست و تصریح کرد: ۹۵ درصد آب شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود که امیدواریم با مدیریت صحیح آن و با استفاده از روشهای نوین آبیاری بتوانیم در این خصوص صرفه جویی کنیم.
انارکی محمدی ادامه داد: در این زمینه با پیگیری هایی که کردیم تسهیلات آب زیرسطحی برای آبیاریهای تحت فشار را از ۷ میلیون به ۱۰ میلیون افزایش دادیم و در وام های زیر ۱۰۰ میلیون که به تعویق افتاده بود سودش را دولت داد، دیرکرد را بانکها و اصل آن را مردم پرداخت کردند که این موضوع از رفسنجان شروع شد.
وی ابراز داشت: کشاورزان همواره نگران کم کردن آبهای کشاورزی هستند، ما موافق با مدیریت آب هستیم نه با این شکل، کم کردن پروانه های چاههای کشاورزی مجاز رفسنجان پسند مردم و حتی وزیر نیرو نیست. به هر حال من به وزیر نیرو و رئیس جمهور تذکر دادم و به مدیرکل استان نشستی داشتیم که این موضوع را حل کنند.
نماینده مردم رفسنجان در مجلس با بیان اینکه ۷۵ درصد مردم رفسنجان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم رفسنجان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و بیمارستان تامین اجتماعی باید سالهای قبل ساخته می شد و امروز با مطالبات مردم و پیگیری مسئولین پلی کلینیک تامین اجتماعی رفسنجان که زمین آن خریداری شده بزودی کلنگ زنی می شود.
تنها استادیوم ورزشی رفسنجان نیازمند احیاء
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در مورد مشکلات ورزش شهرستان گفت: در سفری که وزیر ورزش به رفسنجان داشت اعلام کردیم تنها استادیوم ورزشی رفسنجان که سابقه ۴۰ ساله دارد تخریب شده و چمن ندارد که باید احیا شود. سالن ورزشی ۹ دی هم از هفته گذشته کارش شروع شده است، قرار است از محل ۲۷ صدم درصد ارزش‌افزوده ورزش برای آن درصدی اختصاص یافته است. همچنین کمکهای خوبی از مس برای هیاتهای ورزشی اختصاص یافته که بتوانند سرپا بایستند.
انارکی محمدی به موضوع صنعت مس در شهرستان پرداخت و اظهار کرد: در مس سالهای سال مدیر پروری نکریم و در مس مدیرانی نداشتیم که امروز ادعا کنیم، به نحوی مس را از ما گرفته بودند. ما برای اولین بار مس را به نام رفسنجان گفتیم و این موضوع را پیگیری کردیم. رئیس جمهور نیز در افتتاحیه های اخیر مس رفسنجان را تکرار کردند این شورع کار ماست و زیرساخت کار ما است.
وی ادامه داد: مس سرچشمه به عنوان بزرگترین معدن روباز جهان از آن رفسنجان است سایر شرکت ها از مس به جایی رسیدند خدا را شکر امروز مدیر بومی و رفسنجانی برای آنجا انتخاب شده و مدیران خودمان را شناسایی می کنیم و از قابلیت انها استفاده می شود با وجود مدیران شما اقدامات خوبی را برای شهرستان ایجاد می کنیم.
گردش مالی مس باید در رفسنجان باشد

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع پایین دستی مس باید در کنار رفسنجان ایجاد می شد که در حال پیگیری هستیم، تصریح کرد: در بحث گردش مالی مس به دنبال این هستیم که حسابهای این شرکت را به رفسنجان بیاوریم. اقدامات خوبی در دو سال گذشته انجام شده که این موضوع به اینجا رسیده است.
انارکی محمدی به آلایندگی مس سرچشمه نیز اشاره و تأکید کرد: مدیرکل محیط زیست استان اذعان کردند که این آلایندگی وجود دارد و بر سخن ما صحه گذاشتند و در قانون آن را دیدیم که یک درصد از محل درآمد چنین شرکتهایی به خسارتهایی که مردم از این بابت می بینند پرداخت شود.
وی با بیان اینکه آرسنیک آب رفسنجان ۱۵ برابر حد مجاز است، ابراز داشت: با پیگیری های مسئولین شهرستان در سفر ریاست محترم جمهور تقاضایی را به وزیر صنعت دادیم که ایشان دستور دادند تصفیه خانه مرکزی رفسنجان احداث شود که دغدغه آب شرب را نداشته باشیم و از پساب آن برای صنعت استفاده کنیم.
وی در پایان گفت: مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان برای انتقال ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس برای گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملوی یزد اختصاص یافته و ۴۰ درصد از این کار انجام شده است و در غرب شهر بندرعباس تصفیه خانه و آب شیرین کن ها در حال احداث است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *