به گزارش هرمزخبر ، مهندس احمد مرادعلیزاده شامگاه پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه در مراسم افتتاح طرح‌های مس سرچشمه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و ارتباط از طریق ویدیو کنفرانس با رئیس‌جمهور در سالن فجر مجتمع مس سرچشمه اظهار کرد: با همت و تلاش همه همکاران ما در صنعت مس ایران در کرمان و آذربایجان از سال ۹۲ تاکنون توانستیم ۳۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری که امشب افتتاح خواهد شد افتتاح کنیم.
وی افزود: علاوه بر آن در سالهای ۹۳ و ۹۴ دو پروژه در استانهای کرمان و آذربایجان ۳۰۰ هزار تن کنسانتره به تولید مس افزوده است و در حال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار کنسانتره را در حال تولید هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: کل سرمایه گذاری که شرکت ملی صنایع مس ایران در حال انجام دارد تا پایان سال ۹۹ به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد که ۱۴ هزار میلیارد تومان از این رقم در منطقه کرمان و ۲ هزار میلیارد تومان در منطقه آذربایجان است.
مرادعلیزاده تصریح کرد: با همت همکاران طی سنوات آتی تا پایان سال ۹۹ ظرفیت کنونی ۲۹۰ هزار تن مس محتوا را به ۴۰۰ هزار تن خواهیم رساند که این موضوع با فعال کردن سه معدن دره زار، دره آلو و چاه فیروزه محقق می شود و این معادن را از محل فاینانسی که بانک دانمارکی ارائه داده و مجوزی که از دولت می گیریم تامین مالی می کنیم.
وی با بیان اینکه پروژه های صنعت مس از توازن و پایداری خوبی پایدار هستند، ابراز کرد: با توجه به  اینکه ۳٫۱ ذخایری که در ایران وجود دارد مقام هشتم  را داریم و در حال حاضر ۱٫۴ درصد تولید جهانی را با ۲۹۰ هزارتن تولید داریم که با تولید ۴۰۰ هزار تن مقام ما در جهان از ۱۶ به ۱۲ افزایش می دهد و افزایش تولید مس با اکتشافات نوین و فناوری جدید و دانش نوین امکان پذیر خواهد بود.
وی گفت: کارهایی در حال انجام در سطح استان به این شکل است که امشب ۱۳ پروژه را افتتاح خواهیم کرد اما نکته مهم این است که طی سالهای ۹۲ تا کنون سه مرتبه در شرکت مس افزایش سرمایه اتفاق افتاده که ۳۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تأکید کرد: به همت دولت و رفع تحریم ها مشکلات شرکت مس برداشته شده و با فروشی که داشتیم نه تنها ۳۶۰۰ میلیارد تومان بدهی خود را به بانکها بازپرداخت کردیم بلکه در حال حاضر با ۸۲۰۰ میلیارد تومان فروش و یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار صادرات جزو چهار شرکت برتر بورس ایران هستیم و ارزش سهام مس از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
مرادعلیزاده با بیان اینکه از سال ۹۰ به بعد همواره صنعت مس در حال رکود قیمت، رکود جهانی و تحریم بوده است، خاطرنشان کرد: به اندازه یک چهارم کل صنعت فولاد هستیم در حال حاضر مصرف مس در ایران حدود ۱۴۰ هزار تن و مصرف جهانی به ازای هر نفر سه کیلوگرم و در چین به ازای هر  نفر ۶ کیلوگرم است.
وی بیان کرد: فلز مس نبض توسعه جهانی است به دلیل اینکه در خطوط دیتا و زیرساختها مصرف می شود و کاربرد دارد اگرچه مقدارش به لحاظ کمی کم است، کل تولید جهانی از معادن حدودا ۲۰ میلیون تن است و بار قراضه آن ۲۴ میلیون تن است بنابراین نسبت به فولاد که بیش از ۲ میلیارد تن است به لحاظ کمی کم است.
وی صیانت از معادن را مهم خواند و گفت: عیار ما در حال کاهش است و تا ۵ سال آینده برآوردمان این است که عیار متوسط معادن سرچشمه، میدوک و سونگون حدودا ۶ دهم درصد است و اگر مس محتوا کم شد تعجب نکنید.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: ذوب ها و پالایشگاهها قبلا با تکنولوژی قدیمی که در مس ۴۰ سال پیش راه اندازی شده که سوخت سنگین مصرف می کرده بنابراین جایگزین آن کوره فلش با ظرفیت تولید ۲۸۰ هزار تن شده است.
مرادعلیزاده افزود: تا پایان سال ۹۷ ظرفیت ذوب های ما در استان کرمان  به ۴۰۰ هزار تن می رسد و برای این ۴۰۰ هزار تن یک میلیون و۶۰۰ هزار تن کنستانتره ۲۵ درصد نیاز است و در حال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کنستانتره داریم.
وی ابراز کرد: در کاهش قیمت تمام شده مس که نهضتی است در اذربایجان، شهربابک، سرچشمه و … همه همت گردند و اوج اثر گذاری این نهضت در سال ۹۴ بوده که بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در خرید مواد و تجهیزات در قراضه توانستیم صرفه جویی کنیم در کاهش هزینه های مالی حدودا ۳۶۰ میلیارد تومان در سال گذشته کاهش داریم و توانستیم وامها را برداخت کنیم.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران اضافه کرد: در سال جاری  قیمت تمام شده کنستانتره از ۳۵۰۰ دلار به ازای هر تن به ۲۴۰۰ دلار رسیده و قیمت کاتد از ۵۱۰۰ دلار به ۳۹۰۰ دلار رسید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *